La ciortanica cu nuiaua de alun ,minutul 17 si 30 sec
https://www.youtube.com/watch?v=vJZH53iWMsc
Un blog despre pescuit, muzică veche, filme documentare, mizeriile vieţii, clipuri frumoase, dar şi alte informaţii de pe net culese.
miercuri, 24 aprilie 2013
luni, 8 aprilie 2013
O super reteta ,uitata
Astia mai batrani cred ca stiu toti, dar pe forum nu prea am vazut discutindu-se ,despre HALVA
Nu cred ca exista nada mai eficienta decat halvaua amestecata cu mamaliga sau chiar si simpla .Se poate nadi in amestec cu mamaliga ,in varianta asta merge bine si pe arc (cele 2 componente amestecate foarte bine ,ca mamaliga sa preia miros de halva ) . Cea mai buna halva e aia de la rusi (din bazar ,in special aia simpla ,halvaua de la rusi e facuta din resturi de mieji de floarea soarelui ) asta din comert de la noi ,am inteles ca e facuta din susan. Am adus vorba despre halva ,pentru ca banuiesc ca astia mai mici chiar nu stiu despre aceasta momeala , Cine nu crede ? va ramane uimit de randamentul ei ca nada, ma repet ,nu cred ca exista nada mai eficienta pentru caras si ciortan si costa 10ron/kg (in bazar) ,un kg halva in amestec cu o mamaliga , rezulta 3,4 kg de amestec ,foarte eficient ,care bate la cur orice nada cu staif.
Nu cred ca exista nada mai eficienta decat halvaua amestecata cu mamaliga sau chiar si simpla .Se poate nadi in amestec cu mamaliga ,in varianta asta merge bine si pe arc (cele 2 componente amestecate foarte bine ,ca mamaliga sa preia miros de halva ) . Cea mai buna halva e aia de la rusi (din bazar ,in special aia simpla ,halvaua de la rusi e facuta din resturi de mieji de floarea soarelui ) asta din comert de la noi ,am inteles ca e facuta din susan. Am adus vorba despre halva ,pentru ca banuiesc ca astia mai mici chiar nu stiu despre aceasta momeala , Cine nu crede ? va ramane uimit de randamentul ei ca nada, ma repet ,nu cred ca exista nada mai eficienta pentru caras si ciortan si costa 10ron/kg (in bazar) ,un kg halva in amestec cu o mamaliga , rezulta 3,4 kg de amestec ,foarte eficient ,care bate la cur orice nada cu staif.
vineri, 22 martie 2013
Pescuitul in Delta , cind Dunarea e tulbure
Nu iesiti pe bratele
principale cind e tulbure ,veti
prinde foarte putin ,marunt ,sau chiar
deloc . Faceti un sacrificiu sa ajungeti cu o barca pe canalele (doar pe canale ) cu
apa limpede dintre lacuri, in inima
deltei ,acolo unde nu a ajuns apa tulbure ) ,naditi 2,3 locuri cu boabe seara ,dimineata la treaba (puteti nadi si
dimineata si pescuiti dupa masa ,veti fi placut surprinsi ,ciortan frumos ,daca
pe vad nu sa adunat platica ? puteti incerca si cu mamaliga ,sa nu lipseasca
arcul cu TTX .Pestele daca are ocazia ? prefera apa limpede ,in locul nomolului
care curge acum pe Dunare ,deci daca are posibilitatea ,migreaza ,profitati de
oportunitatea asta ,daca tot bate-ti drumul in perioada asta pana in delta . Folositi lansete fine (moi ,nu ciomege) fir subtire 0,28 -0,35 si ace mici ,dar de calitate.
sâmbătă, 9 martie 2013
O frumoasa intimplare
Mi-a placut mult ,frumoasa intimplare, batranul era priceput in dril ,totul de nota 10
luni, 4 martie 2013
Viziunea lui George Carlin despre BATRANETE
Constientizati ca
singura data in viata cand ne place sa "imbatranim" este in
copilarie? La mai putin de 10 ani, suntem asa de incantati de asta, incat
gandim si in fractiuni de an.
"Cati ani ai?"
"Am patru ani si jumatate!"
Nu vei spune niciodata ca ai 36 ani ..si jumatate. Da, dar ai patru ani si jumatate... Asta e diferenta! Ai ajuns adolescent, acum nu te mai pot opri. Sari de bunavoie la numarul urmator sau chiar putin mai departe.
"Cati ani ai?"
"O sa am 16!"
Poate ca ai 13, dar vei avea 16!
Si vine si cea mai grozava zi din viata ta.... ai 21. Chiar si cuvintele suna ca o ceremonie: ai devenit major, ai 21 ani! YESSSS!!!
Apoi, faci 30. Oooohh, ce se intampla aici? Parca ai fi lapte batut! Ala "se face" si e numai bun de aruncat, nu mai e amuzant, te-ai acrit. Ce nu e in regula? Ce s-a schimbat? Ai DEVENIT major, FACI 30, MERGI PE 40. Whoa! Pune frana, o iei razna. Pana sa bagi de seama, AJUNGI de 50 si toate visele s-au spulberat. Dar, asteapta!!! IMPLINESTI 60. Nici tu nu credeai ca vei face si asta!
Deci: DEVII major, FACI 30, MERGI pe 40, AJUNGI de 50 si IMPLINESTI 60. Asa viteza ai luat, incat ATINGI 70. Dupa asta este "de pe o zi pe alta", astepti "SA O DUCI PANA MIERCURI".
In varsta de 80 ani, fiecare zi e un ciclu complet: O TII pana la pranz, AI PRINS si 4:30; AI AJUNS si seara asta. Si nu se opreste aici !
In anii 90, o iei usurel inapoi: "Abia am avut 92". Apoi se intampla cel mai straniu lucru: dupa 100, devii iar copil "Am 100 si ..jumatate!"
Va urez tuturor sa prindeti 100 si jumatate cu sanatate!
CUM SA RAMAI TANAR?
1. Ignorati numerele neesentiale. Inclusiv varsta, greutatea si inaltimea.. Lasati doctorii sa-si faca griji in legatura cu astea. De asta ii platim.
2. Inconjurati-va de prieteni veseli. Aia mohorati va deprima.
3. Invatati. Studiati computerul,mestesugurile,gradinaritul, orice. Nu lasati creierul sa leneveasca. "O minte inceata este atelierul diavolului." Si numele diavolului este Alzheimer.
4. Savurati lucrurile simple.
5. Radeti des, mult si din toata inima. Radeti pana nu mai puteti si va trebuie aer.
6. Mai apar si lacrimi. Indurati, suferiti si treceti mai departe. Singura persoana care ne insoteste toata viata, suntem NOI INSINE. Fiti "VII", cat sunteti in viata..
7. Inconjurati-va cu dragoste, indiferent ca asta inseamna familia, animalutele dragi, muzica, plante, hobbi-uri, ce-o fi. Casa voastra este refugiul vostru.
8. Pretuiti-va sanatatea. Daca este buna, pastrati-o. Daca mai are "hibe", reparati-o. Daca nu tine de voi "reparatia", cautati sprijin.
9. Nu va cautati vina. Faceti vizita la mall, in alt judet, in alta tara , dar NU unde este vina.
10. Spuneti-le oamenilor pe care ii iubiti, ca ii iubiti, cu orice ocazie.
"Cati ani ai?"
"Am patru ani si jumatate!"
Nu vei spune niciodata ca ai 36 ani ..si jumatate. Da, dar ai patru ani si jumatate... Asta e diferenta! Ai ajuns adolescent, acum nu te mai pot opri. Sari de bunavoie la numarul urmator sau chiar putin mai departe.
"Cati ani ai?"
"O sa am 16!"
Poate ca ai 13, dar vei avea 16!
Si vine si cea mai grozava zi din viata ta.... ai 21. Chiar si cuvintele suna ca o ceremonie: ai devenit major, ai 21 ani! YESSSS!!!
Apoi, faci 30. Oooohh, ce se intampla aici? Parca ai fi lapte batut! Ala "se face" si e numai bun de aruncat, nu mai e amuzant, te-ai acrit. Ce nu e in regula? Ce s-a schimbat? Ai DEVENIT major, FACI 30, MERGI PE 40. Whoa! Pune frana, o iei razna. Pana sa bagi de seama, AJUNGI de 50 si toate visele s-au spulberat. Dar, asteapta!!! IMPLINESTI 60. Nici tu nu credeai ca vei face si asta!
Deci: DEVII major, FACI 30, MERGI pe 40, AJUNGI de 50 si IMPLINESTI 60. Asa viteza ai luat, incat ATINGI 70. Dupa asta este "de pe o zi pe alta", astepti "SA O DUCI PANA MIERCURI".
In varsta de 80 ani, fiecare zi e un ciclu complet: O TII pana la pranz, AI PRINS si 4:30; AI AJUNS si seara asta. Si nu se opreste aici !
In anii 90, o iei usurel inapoi: "Abia am avut 92". Apoi se intampla cel mai straniu lucru: dupa 100, devii iar copil "Am 100 si ..jumatate!"
Va urez tuturor sa prindeti 100 si jumatate cu sanatate!
CUM SA RAMAI TANAR?
1. Ignorati numerele neesentiale. Inclusiv varsta, greutatea si inaltimea.. Lasati doctorii sa-si faca griji in legatura cu astea. De asta ii platim.
2. Inconjurati-va de prieteni veseli. Aia mohorati va deprima.
3. Invatati. Studiati computerul,mestesugurile,gradinaritul, orice. Nu lasati creierul sa leneveasca. "O minte inceata este atelierul diavolului." Si numele diavolului este Alzheimer.
4. Savurati lucrurile simple.
5. Radeti des, mult si din toata inima. Radeti pana nu mai puteti si va trebuie aer.
6. Mai apar si lacrimi. Indurati, suferiti si treceti mai departe. Singura persoana care ne insoteste toata viata, suntem NOI INSINE. Fiti "VII", cat sunteti in viata..
7. Inconjurati-va cu dragoste, indiferent ca asta inseamna familia, animalutele dragi, muzica, plante, hobbi-uri, ce-o fi. Casa voastra este refugiul vostru.
8. Pretuiti-va sanatatea. Daca este buna, pastrati-o. Daca mai are "hibe", reparati-o. Daca nu tine de voi "reparatia", cautati sprijin.
9. Nu va cautati vina. Faceti vizita la mall, in alt judet, in alta tara , dar NU unde este vina.
10. Spuneti-le oamenilor pe care ii iubiti, ca ii iubiti, cu orice ocazie.
SI NU UITATI NICIODATA: Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momente care iti taie rasuflarea!
Si daca nu trimiteti acest mesaj catre 8 persoane, cui o sa-i pese? Dar impartasiti cu cineva ce va place. Cu totii avem nevoie sa ne traim viata din plin!
Sa va fie ziua minunata
Don't worry, be happy!!!
joi, 28 februarie 2013
sâmbătă, 23 februarie 2013
sâmbătă, 2 februarie 2013
Un bors de peste la Sulina in ianuarie
Mă sună nea Mircea de la Sulina şi-mi zice:
Nea Ioane, ai văzut ultimul video clip pus de mine ? Nu l-am văzut bre ... uită-te să vezi şi matale cum se face un borş de peşte la Sulina (în natură, în ianuarie) ... (deci se poate !!!)
Iniţiativa a fost ca şi o replică vizavi de revelionul pescarilor organizat de noi (îl anunţa-sem telefonic despre ce urma să facem noi). La noi pestele a fost calculat pe un buget minim, dar zic eu destul, pentru a da un gust super. La ei pestele a fost la liber, nu m-ai încăpea în ceaun ...
sâmbătă, 26 ianuarie 2013
Poze - socializare la revelionul pescarilor
Timpul a fost prea scurt, pentru a povesti măcar câte o poveste fiecare dintre noi, dar sperăm ca de Paşte să facem o ieşire de 2-3 zile la Dunăre ... pescarii sunt o mare familie, simţim asta doar atunci când suntem împreună.
Amintiri ... amintiri !
vineri, 25 ianuarie 2013
miercuri, 23 ianuarie 2013
Socializare la revelionul pescarilor 2013
Simbata 26.01.2012
Locatia Mizil
Locatia Mizil
Un prieten al lui Gogu ne pune la dispozitie localul la Mizil (barul sau unul din saloane, în bar la mese pot sta 50 persoane în saloane 100, toate locatile sint incalzite). Omul e pescar şi el, singura rugaminte este sa consumam bautura lui, (are vie pe dealuri) ...
Ţuica de tescovina e la 10 ron /litru, berea Ciucaş la jumate 2,5ron, ţuica de pruna 15ron/litru si vinul 10ron/litru (vin natural, din productie proprie). Am facut un calcul si am anuntat o suma pentru participare de 25 ron de persoana, banii folositi pentru a cumpara pestele si derivatele pentru ciorba si saramura, pâinea si probabil ceva mici, omul ne pune la dispozitie vesela si bucataria, tuci de 50litri si gratar mare. (noi toti vom pregati masa) ... 25 ron e un praf, ţinând cont ca ne intilnim cu toţi, o dată pe an.
Intilnirea e importanta ... sa ciocnim si noi un pahar. Sâmbăta dimineaţa între 8 si 9 ne adunam în respectiva locaţie, se stă la liber, nu exista ora de plecare stabilită.
miercuri, 2 ianuarie 2013
luni, 10 decembrie 2012
joi, 6 decembrie 2012
A plecat un mare pescar
L-am cunoscut prin 74 ,75
, pe balta la Pleasa eu locuiam aproape de balta , eram copil clasa 6 ,sau 7
caram dupa
mine un ciomag pentru crap si unul mai mic pentru caras . Si noi astia mai mici si pescari in varsta ne duceam si ne
uitam la el cum pescuieste si ne tot miram ca nu vedeam pluta ,dar carasi ii scotea unul dupa altul ,uneori si pe valuri
de 30,40cm , toti il admiram in sinea noastra ,era cel mai bun pescar la undita ,la finete (intodeauna a folosit doar o
singura undita) ,noi pescuiam cu plute din coceam si asa am pescuit toata viata.
Am terminat scoala primara ,am plecat la liceu , ani au trecut si multi ani nu l-am mai vazut . Prin 91,92 eram pe
Jirlau , Jirlaul tinea de foame la toti pescari din Ploiesti care traiau din pescuit la ani aia , Jirlaul era o fosta
crescatorie ,care era in proces de revendicare cu localnici si in perioada aia nu o pazea nimeni ,cind au revendicat-o
(prin 95 )localnici ,s-au pus cu bita pe pescari si nu a mai calcat nimeni acolo . Deci prin 91, 92 eram pe Jirlau cel
mai tare pescar ,de dimineata pina seara umpleam un sac din plastic de caras ,(cam 50kg ) suplimentar mai prindeam
inca 10kg ,peste care il dadeam unuia sa ma ajute la bagaje sa le car pina la halta ,care era la 1km.Intr-o zi eram pe
apa ,il cautam ,la un momentdat pescuiam la vreo 15m in spatele altui pescar ,eu pescuiam cu 10 bete , asta din fata
mea ,pescuia doar cu unul, dar scotea peste mai des ca mine ,am mers la el si l-am recunoscut , sa bucurat cind i-am
povestit de unde il cunosc ,am pescuit toata ziua in poziti apropiate ,el se mira cum pot urmari 10 bete in permanenta ,
(stiam ce peste trage dupa stilul trasaturi ) In ziua aia mi-a explicat de ce el prindea cu un singur bat ,mai des
decit mine. Apoi iar nu ne-am mai gasit multi ani , Toti pescari de la Ploiesti il stiau de meserias ,pe Jirlau toti
tineri pescari incercau sa il copieze ,pescuind doar la 1 undita ,dar nu stiau si dedesupturile acestei tehnici si
nu prindeau nici pe sfert ,din cit prindea el. A fost un simbol al pescarilor care traiau din pescuit. Apoi iar au
trecut ani multi , acum doi ani am auzit iar de el ,locuia aproape de mine ,l-am cautat si l-am gasit , avea 70 si
ceva de ani ,prindea peste pe o girla in apropierea casei ,unde aproape nimeni nu stia ca e peste , vroiam sa il iau
cu mine la Dunare, sa il mai plimb sa mai vada Dunarea ,ma refuza de fiecare data ,acum cind a fost socializarea
organizata de Ionexu ,am fost iar la el ,ma refuzat din nou,dar mi-a promis ca data viitoate va merge ,dar data viitoare
nu va mai fi ,astazi am aflat ca a murit .Astazi am vorbit cu prieteni mei a promis ca vine si nea Mitica ,un prieten
al raposatului , de fapt singurul cu care mai iesea pe girla , am hotarit ca duminica sa iesim la Dunare ,pentru un
bors in amintirea lui ,vom pleca dimineata cu un microbuz cu 8 locuri si ne intoarcem seara , e posibil sa mai avem
2,3 locuri libere ,in masina noastra Vom face o cheta ,cite 20 ,30 ron de persoana pentru a cumpara peste pentru
bors , (asta va fi singura cheltuiala colectiva) . Fiecare bea bautura proprie ,fiecare vine cu farfurie ,scaun si
lingura .Noi mergem fara scule de pescuit ,dar daca vrea cineva sa pescuiasca , cred ca incape un mic bagaj
suplimentar .
Tuci si polonic iau eu ,legume si masa ia Gigel si Gheorghe .
Ma scuzati ,ma luat valul amintirilor si am uitat sa dau nume
Este vorba de Nea Oaie ,dumnezeu sa il odihneasca
mine un ciomag pentru crap si unul mai mic pentru caras . Si noi astia mai mici si pescari in varsta ne duceam si ne
uitam la el cum pescuieste si ne tot miram ca nu vedeam pluta ,dar carasi ii scotea unul dupa altul ,uneori si pe valuri
de 30,40cm , toti il admiram in sinea noastra ,era cel mai bun pescar la undita ,la finete (intodeauna a folosit doar o
singura undita) ,noi pescuiam cu plute din coceam si asa am pescuit toata viata.
Am terminat scoala primara ,am plecat la liceu , ani au trecut si multi ani nu l-am mai vazut . Prin 91,92 eram pe
Jirlau , Jirlaul tinea de foame la toti pescari din Ploiesti care traiau din pescuit la ani aia , Jirlaul era o fosta
crescatorie ,care era in proces de revendicare cu localnici si in perioada aia nu o pazea nimeni ,cind au revendicat-o
(prin 95 )localnici ,s-au pus cu bita pe pescari si nu a mai calcat nimeni acolo . Deci prin 91, 92 eram pe Jirlau cel
mai tare pescar ,de dimineata pina seara umpleam un sac din plastic de caras ,(cam 50kg ) suplimentar mai prindeam
inca 10kg ,peste care il dadeam unuia sa ma ajute la bagaje sa le car pina la halta ,care era la 1km.Intr-o zi eram pe
apa ,il cautam ,la un momentdat pescuiam la vreo 15m in spatele altui pescar ,eu pescuiam cu 10 bete , asta din fata
mea ,pescuia doar cu unul, dar scotea peste mai des ca mine ,am mers la el si l-am recunoscut , sa bucurat cind i-am
povestit de unde il cunosc ,am pescuit toata ziua in poziti apropiate ,el se mira cum pot urmari 10 bete in permanenta ,
(stiam ce peste trage dupa stilul trasaturi ) In ziua aia mi-a explicat de ce el prindea cu un singur bat ,mai des
decit mine. Apoi iar nu ne-am mai gasit multi ani , Toti pescari de la Ploiesti il stiau de meserias ,pe Jirlau toti
tineri pescari incercau sa il copieze ,pescuind doar la 1 undita ,dar nu stiau si dedesupturile acestei tehnici si
nu prindeau nici pe sfert ,din cit prindea el. A fost un simbol al pescarilor care traiau din pescuit. Apoi iar au
trecut ani multi , acum doi ani am auzit iar de el ,locuia aproape de mine ,l-am cautat si l-am gasit , avea 70 si
ceva de ani ,prindea peste pe o girla in apropierea casei ,unde aproape nimeni nu stia ca e peste , vroiam sa il iau
cu mine la Dunare, sa il mai plimb sa mai vada Dunarea ,ma refuza de fiecare data ,acum cind a fost socializarea
organizata de Ionexu ,am fost iar la el ,ma refuzat din nou,dar mi-a promis ca data viitoate va merge ,dar data viitoare
nu va mai fi ,astazi am aflat ca a murit .Astazi am vorbit cu prieteni mei a promis ca vine si nea Mitica ,un prieten
al raposatului , de fapt singurul cu care mai iesea pe girla , am hotarit ca duminica sa iesim la Dunare ,pentru un
bors in amintirea lui ,vom pleca dimineata cu un microbuz cu 8 locuri si ne intoarcem seara , e posibil sa mai avem
2,3 locuri libere ,in masina noastra Vom face o cheta ,cite 20 ,30 ron de persoana pentru a cumpara peste pentru
bors , (asta va fi singura cheltuiala colectiva) . Fiecare bea bautura proprie ,fiecare vine cu farfurie ,scaun si
lingura .Noi mergem fara scule de pescuit ,dar daca vrea cineva sa pescuiasca , cred ca incape un mic bagaj
suplimentar .
Tuci si polonic iau eu ,legume si masa ia Gigel si Gheorghe .
Ma scuzati ,ma luat valul amintirilor si am uitat sa dau nume
Este vorba de Nea Oaie ,dumnezeu sa il odihneasca
vineri, 12 octombrie 2012
O poveste despre pescari adevarati
Mi –am adus aminte de nea Baboiu de la Loloiasca ,Dumnezeu sa il ierte, mare pescar de Dunare.La o iesire l-am luat cu mine,de fapt l-am luat de mai multe ori.
Acum cativa ani ,eram mai comod.Ajungeam pe garla si daca mai erau pescari ,care deja pescuiau ?le luam un interviu si aflam daca maninca ,daca nu era nimeni si nu aveam informati ? Ii lasam pe astia ai mei sa treaca la atac ,iar eu desfaceam o bere si apoi alta si asa mai departe vreo 2 zile (pe premiza ,daca nu trage la 3,4 insi ,pescari priceputi , in mod sigur si sansele mele erau minime ) ,uneori ,mai rar ,aveam si eu impulsul de al cauta din prima. La iesirea cind a fost si nea Baboiu ,in 3 zile probabil ca am pescuit citeva ore ,sa lasat cu chef .A venit si ziua plecari ,toata lumea stringea bagajele , pestele minca ,dar eu nu prinsesem nimic ,nea Baboiu avea mai multi crapi si restul baietilor aveau peste , Nea Baboiu vine cu juvelnicul lui si il varsa pe iarba ca sa imparta pestele cu noi , eu il intreb de ce ? ,el zice ca asa face mereu , cind se ducea cu uni din Valeni de Munte , aia ii ziceau ca la plecare pestele se imparte . Ii zic ,bre esti nebun ? pai eu am stat aici numai la baute si acuma plec si cu peste acasa ,el zice , da ,ai bre lasa-ma dracu si l-am refuzat categoric. Saracu ,il prosteau aia si el o luase de buna ,ca asa e normal . Nea Baboiu un mare pescar de Dunare ,pescar de crap mare ,priceput ,modest , un om simplu , daca mancai o mincare facuta de el pe Dunare ,o tineai minte mult timp ,toate monturile lui erau pregatite pentru crapi capitali , nu facea rabat de la nimic si a scos crapi foarte mari din Dunare ,ma simteam penibil cind a varsat juvelnicul sa imparta pestele cu noi.
miercuri, 3 octombrie 2012
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



































































